Blog, aktualności

Bądź na bieżąco z naszą ofertą

Czy rozliczenie podatku w Austrii jest obowiązkowe?

Wyjazd z kraju w celach zarobkowych to popularne zjawisko wśród polskich obywateli. Mało jednak który z nich zdaje sobie sprawę z tego, że pracując legalnie za granicą, może odzyskać część lub całość zapłaconego podatku. Warto jednak pamiętać, że wcześniej trzeba rozliczyć się ze swoich dochodów w austriackim Urzędzie Skarbowym.

Austria

czytaj więcej

Komu przysługuje dodatek do ubezpieczenia zorgtoeslag

Zgodnie z obowiązującym w Holandii prawem, od 2007 roku każdy, kto podejmuje zatrudnienie na terenie kraju jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia w jednej z miejscowych firm ubezpieczeniowych. To jedyny sposób, by zagwarantować sobie podstawowe świadczenia zdrowotne i opiekę w razie wypadku, także w pracy – w przeciwieństwie do Polski, w Holandii nie istnieje obowiązek pracodawcy do odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Decyzja o wprowadzeniu takiego rozwiązania oznacza, że pracownik otrzymuje na rękę wyższe wynagrodzenie, ale ma to i swoją cenę – o ubezpieczenie trzeba zadbać samodzielnie, pamiętając o regularnym opłacaniu kolejnych składek. Istnieje jednak pewne rozwiązanie – dodatek do ubezpieczenia zorgtoeslag wypłacany osobom o najniższych zarobkach. Komu przysługuje, jakiej jest wysokości i jak należy o niego wnioskować?

Holandia

czytaj więcej

Wszystko co musisz wiedzieć o zasiłku na dziecko child benefit

Zasiłek na dziecko Child Benefit to przyznawany w Wielkiej Brytanii, zwolniony z podatku dodatek przysługujący rodzicom wychowującym dzieci na terenie UK. Jego wysokość, zależna od liczby wychowywanych dzieci przebywających fizycznie wraz z rodzicem na terenie Wielkiej Brytanii wynosi obecnie: na najstarsze dziecko £20.30 tygodniowo, na każde kolejne dziecko: £13.40 tygodniowo. Kiedy jest wypłacany, komu przysługuje Child Benefit i jak postarać się o jego przyznanie pracując i mieszkając w Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania

czytaj więcej

O czym należy pamiętać rozpoczynając pracę w Niemczech?

Wyjazd do Niemiec w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy jest w dalszym ciągu dość silnym trendem w Polsce. Ci, którym udało się zdobyć w Polsce wysokie wykształcenie lub ukończyć kursy potwierdzające ich specjalistyczne umiejętności mają szansę na zdobycie naprawdę dobrej pracy, a tym samym i zarobków znacząco przewyższających możliwości pracodawców w Polsce. Zanim jednak zdecydujemy się na wyjazd, warto zapoznać się ze szczegółami życia i pracy za zachodnią granicą Polski i zwrócić uwagę na kwestie, o których warto pamiętać podczas pobytu w Niemczech.

Niemcy

czytaj więcej

Ile trzeba czekać na zwrot podatku z UK?

Osoby zatrudnione do legalnej pracy w Wielkiej Brytanii mają, podobnie jak obywatele kraju, możliwość rozliczenia podatku i otrzymania należnego zwrotu podatku z Wielkiej Brytanii. Bez względu na to, czy podejmujesz pracę sezonową, pracujesz w Anglii jedynie kilka miesięcy w roku, masz stały kontrakt w pracy, czy podejmujesz zatrudnienie u kilku pracodawców, rozliczenie podatku jest Twoim obowiązkiem. Jak starać się o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii i na jakiej wysokości zwrot można liczyć?

Wielka Brytania

czytaj więcej

Ile wynosi podatek dochodowy w krajach UE?

Praca za granicą to wybór, na który często wpływają znacznie lepsze stawki wynagrodzeń obowiązujące w innych krajach Unii Europejskiej. Polacy każdego roku decydują się na wyjazd do Niemiec, Holandii, Belgii czy Wielkiej Brytanii, pozostawiając swoje rodziny i swoje tzw. „centrum życiowe” w Polsce. Pracując za granicą muszą jednak liczyć się także z zupełnie innymi stawkami podatku dochodowego obowiązującymi w obcych krajach. Ile wynosi podatek dochodowy w krajach UE i jak należy go rozliczyć?

Holandia Niemcy Wielka Brytania

czytaj więcej

W jakim celu wprowadzono nowy obowiązek podatkowy dla pracujących za granicą?

Nowe zasady i obowiązki dotyczące zwrotu podatku dla osób pracujących za granicą weszły w życie z początkiem stycznia 2019 roku. Od wtedy też osoby, które pracują i zarabiają wyłącznie za granicą, ale wciąż utrzymują swoje centrum interesów w Polsce (mają tu rodzinę) są zobowiązane do rozliczania się nie tylko z zagranicznym, ale też polskim Urzędem Skarbowym. Nowe zasady to kolejny krok w walce z unikaniem podwójnego opodatkowania i choć na chwilę obecną dotyczą wyłącznie osób pracujących w Austrii i Słowenii, lista państw popierających Konwencję MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) będzie się stopniowo wydłużała. Co oznacza to dla przeciętnego Polaka pracującego za granicą i dlaczego nowe zasady zwrotu podatku z zagranicy zostały wprowadzone?

Austria

czytaj więcej

Kiedy rozliczać się z pracy za granicą - Porównanie krajów EU

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to zawsze dobry sposób na odłożenie sporej sumy oszczędności, szczególnie gdy dochody zostaną umiejętnie zagospodarowane i rozdysponowane. Wielu Polaków decyduje się dziś na wybór jednego z wielu państw Unii Europejskiej oferujących nie tylko ciekawe możliwości zatrudnienia, ale też wiele przywilejów związanych z samym zamieszkaniem na ich terenie. Wiele z tych osób zostawia jednak za sobą rodzinę, posiadając technicznie stałe powiązanie z krajem i na podstawie obowiązujących przepisów obowiązek rozliczenia się z krajowym urzędem skarbowym. Przychody w Belgii, Niemczech, Holandii, Austrii czy Wielkiej Brytanii podlegają rozliczeniu w Polsce na szczególnych zasadach. Kiedy należy dopilnować złożenia deklaracji podatkowej w Polsce pracując za granicą?

 

Austria Belgia Holandia Niemcy Wielka Brytania

czytaj więcej

Kiedy możemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem pracującym za granicą?

Liczba Polaków, którzy pracują na stałe za granicą bądź też wyjeżdżają do krajów sąsiednich, w ramach pracy sezonowej rośnie z roku na rok. Już dziś liczbę osób przebywających tam zarobkowo na stałe szacuje się na około 2,5 miliona rodaków. Ci jednak, choć znaleźli stałe zatrudnienie poza granicami Polski, niejednokrotnie utrzymują swoje centrum interesów w kraju – to tu przebywa ich rodzina, to Polskę uważają za swój dom i miejsce zamieszkania. To właśnie w ich przypadku rozliczenie się z podatku z zagranicy będzie konieczne. Mogą dokonać go samodzielnie lub, znacznie korzystniej, wraz z małżonkiem. Kiedy jednak można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem pracującym za granicą i w jakich sytuacjach jest to korzystne? Jak przebiega takie rozliczenie?

Bez kategorii

czytaj więcej

Co jest potrzebne do rozliczenia podatku z zagranicy?

Rozliczenie podatku z zagranicy to zagadka, z którą mierzy się każdego roku bardzo wielu Polaków wyjeżdżających do pracy zarobkowej do Niemiec, Belgii, Holandii, Austrii czy Wielkiej Brytanii. W każdym z najpopularniejszych państw do pracy zarobkowej obowiązują bowiem inne zasady opodatkowania dochodów, zależnie od treści umowy podatkowej zawartej przez Polskę z danym państwem. Wielu Polaków nie wie nawet, że z zagranicznego podatku należy rozliczyć się i w kraju, w którym powstał dochód, i w Polsce. Podatek z zagranicy – jak rozliczyć i co jest do rozliczenia potrzebne?

Austria Belgia Holandia Niemcy Wielka Brytania

czytaj więcej

Jakie dokumenty potrzebujemy, aby wykonać zwrot podatku z Anglii?

Wielka Brytania to jeden z najczęściej obieranych kierunków wyjazdów zarobkowych wśród Polaków i choć w ostatnim czasie osób wybierających pracę w Anglii jest ze względu na sytuację polityczną coraz mniej, wielu z tych, którzy za granicą przebywają lub niedawno wrócili z emigracji, może starać się o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii. Jak przebiega zwrot podatku z Anglii i jakie dokumenty będą potrzebne do jego odzyskania?    

Wielka Brytania

czytaj więcej

Kindergeld – wszystko, co powinieneś wiedzieć o zasiłku na dziecko

Kindergeld, czyli zasiłek na dziecko przyznawany osobom legalnie zatrudnionym do pracy na terenie Niemiec to dodatek, którym Polscy pracownicy interesują się wyjątkowo często. Niemiecki zasiłek rodzinny jest dla nich często dodatkowym źródłem dochodu pozwalającym swobodnie utrzymać rodzinę, szczególnie w przypadku rodzin wielodzietnych. Na czym jednak dokładnie polega Kindergeld, jaka jest jego wysokość i jak można starać się o zasiłek rodzinny w Niemczech?

Niemcy

czytaj więcej

Ulgi podatkowe, dodatki i świadczenia socjalne w Holandii

Wiele osób pracujących na terenie Holandii nie zdaje sobie sprawy z faktu, że oprócz zwrotu podatku dochodowego, mogą liczyć na dodatkowe świadczenia oraz ulgi. Wysokość pojedynczego dodatku może sięgnąć ponad 4000 Euro! Poniżej prezentujemy informacje odnośnie holenderskich zasiłków i dodatków możliwych do uzyskania za naszym pośrednictwem.

Holandia

czytaj więcej

O czym należy pamiętać rozpoczynając pracę w Holandii

Holandia to kraj wdzięcznie nazywany Królestwem Niderlandów. Mimo niewielkiej powierzchni jaką Holandia zajmuje, porównywalna do naszego województwa mazowieckiego, zamieszkuje tam aż 17 milionów ludzi ! Największym miastem jest Amsterdam, będący stolicą, kolejno Rotterdam, Haga, Utrecht i Eindhoven. Na terenie Holandii zamieszkuje bardzo wiele imigrantów, różnych narodowości. Znajomość języka angielskiego powinna nam więc wystarczyć do sprawnego komunikowania się i załatwiania spraw w instytucjach publicznych, mimo iż oficjalnym językiem urzędowym jest tam niderlandzki. Holendrzy są narodem tolerancyjnym, charakteryzującym się dużym szacunkiem do drugiego człowieka.            

Holandia

czytaj więcej

Poradnik - Praca i życie w Austrii

To kraj o sporo niższym bezrobociu niż to w Polsce. Dzięki temu, można przebierać w wielu ogłoszeniach nie martwiąc o się o konkurencję. Znajomość języka niemieckiego daje nam możliwości pracy w branży usługowej tj. w sklepach hotelach czy kawiarniach.  Jeśli nasz język niemiecki nie jest jeszcze zbyt dobry pracy możemy szukać w rolnictwie, przemyśle czy budownictwie.  W Austrii jest duże zapotrzebowanie na sprzedawców czy kelnerów więc to im najłatwiej będzie znaleźć pracę. Brakuje również wykształconych pracowników z branży technicznej i budowlanej.  Polacy są tam doceniani ponieważ w powszechnej opinii, cechuje ich wszechstronność i otwartość na nowe rozwiązania. Austriacki pracownik uchodzi natomiast na wyspecjalizowanego tylko w jednej dziedzinie.

Austria

czytaj więcej

Poradnik - praca i życie w Belgii

Belgia jest jednym z najczęściej wybieranych krajów pod względem wyjazdów zarobkowych Polaków. Osiedliło się tam już prawie 80 tys. Naszych rodaków. Jednak najbardziej popularna jest tam praca sezonowa, czyli zbiory owoców i warzyw. Jedną z kwestii, skłaniających do wyboru właśnie Belgii jest przede wszystkim łatwość w porozumiewaniu się. Belgowie mają aż trzy języki urzędowe –  francuski, niemiecki i niderlandzki. Język angielski nie sprawia Belgom kłopotu, więc Polacy znający tylko ten język też mogą bez problemów się nim porozumiewać. Do wyjazdu zachęca również minimalna stawka płac,  która jest tam dość wysoka.  Kubłem zimnej wody są jednak wysokie podatki obowiązujące w tym państwie oraz zarobki uzależnione od wieku pracownika. Najłatwiej znaleźć pracę mechanikom samochodowym, magazynierom, a także opiekunkom dzieci i osób starszych.

Belgia

czytaj więcej

Praca pośród norweskich fiordów

Migracja zarobkowa obiera różne kierunki. Wiele osób decyduje się na opuszczenie Polski i wyjazd na zachód Europy, gdzie poziom życia i wysokość wynagrodzeń znacząco przewyższają to, do czego przywykliśmy w naszej ojczyźnie. Popularnością migracyjną cieszą się także państwa skandynawskie, które poza wymienionymi wyżej walorami, oferują także bardzo dobre warunki socjalne oraz oczywiście niepowtarzalne okoliczności przyrody. Dzisiaj zapraszamy Was do podróży w norweskie fiordy. Przyjrzymy się jak wygląda codzienne życie i praca w kraju Wikingów. Nasz poradnik pozwoli Wam poznać najważniejsze szczegóły dotyczące wyjazdu i podjęcia pracy na norweskiej ziemi. Zapraszamy do lektury!

Norwegia

czytaj więcej

Dania – przytulne miejsce do życia

Skandynawia od dawna kojarzy się z piękną przyrodą, chłodnym klimatem i wysokim standardem życia. Przeciętne zarobki w skandynawskich krajach, znacząco przewyższają średnią w naszej ojczyźnie. Nie dziwi więc fakt, że wielu Polaków decyduje się na migrację ekonomiczną, wybierając północny kierunek Europy. Ich częstym wyborem na nowe miejsce zamieszkania staje się niewielka Dania – ojczyzna Hansa Christiana Andersena. Wielu z nich swoje nowe życie w skandynawskim stylu określa duńskim słowem „hygge”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza przytulność i miłą atmosferę. Trudno o lepszą zachętę do poznania pięknej Danii. Przedstawiamy obszerny poradnik, który przybliży Wam realia życia w kraju ze stolicą w Kopenhadze.

Dania

czytaj więcej

Zaufaj doświadczeniu – wybierz Tax-Pol

Tax-Pol od lat reprezentuje swoich klientów przed urzędami skarbowymi kilkunastu państw – wszędzie tam mamy niezbędne pozwolenia na wykonywanie zeznań podatkowych. To gwarantuje Ci bezpieczny zwrot podatku. Poza tym poprowadzimy Cię krok po kroku po wszystkich zawiłościach podatkowych i prawnych. Zobacz, dlaczego warto nam zaufać!  

Holandia Niemcy

czytaj więcej

Szukasz sposobu na wymianę waluty?

Informujemy, iż z myślą o naszych Klientach nawiązaliśmy współpracę z największym w Polsce kantorem internetowym! InternetowyKantor.pl to pierwszy kantor w kraju, który udostępnił możliwość wymiany walut online. Specjalnie dla naszych Klientów Internetowy Kantor stworzył promocję - wymiana 1000 jednostek wybranej waluty zupełnie za darmo! Wymień walutę swojego zwrotu podatku taniej i szybciej niż gdziekolwiek indziej!

Partnerzy

czytaj więcej

Zmiany w Belastingdienst

Od stycznia 2014 roku holenderski Belastingdienst wprowadził liczne zmiany w przepisach dotyczących zwrotów podatku. Do tej pory nie było konieczności rozliczania się z holenderskim fiskusem. Urząd dopuszczał także możliwość rozliczania się do pięciu lat wstecz, nie określając dokładnej daty, do której należało złożyć deklarację. Oprócz tego ulga podatkowa stosowana była w każdym przypadku, niezależnie od czasu, jaki przepracowaliśmy w Holandii.

Holandia

czytaj więcej